Efekt Pigmaliona – czyli samospełniające się przepowiednie.

Efekt Pigmaliona jest odmianą samospełniającej się przepowiedni, zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polega na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś (lub czegoś) dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

 

 Przykład : Jeśli wyobrazimy sobie kogoś jako kompetentnego, mądrego, refleksyjnego i zaczniemy go traktować w taki sposób, to w efekcie – rzeczywiście takim się stanie bo zacznie on postępować zgodnie z przekonaniem jakie o nim żywimy.
Miał miejsce też pewien eksperyment, który został przeprowadzony przez harvardzkiego psychologa. Poprosił o poinformowanie nowych nauczycieli, że mają w klasie pięciu wybitnie uzdolnionych uczniów, rzekomo szczególnie predestynowanych do uzyskania wysokich osiągnięć w nauce. Pomimo, że w rzeczywistości uczniowie ci nie wyróżniali się niczym spośród pozostałych – pod koniec roku to właśnie oni zrobili największe postępy. Jak to wyjaśnić? Otóż nauczyciel jest przekonany, że niektóre dzieci w jego klasie są szczególnie zdolne. Dlatego traktuje je inaczej niż resztę. Na przykład daje im zadania i nie pomaga, wierząc, że poradzą sobie z nimi same. W tym czasie nauczyciel pomaga dzieciom, które uważa za mniej zdolne. W efekcie dzieci rzekomo bardziej bystre zmuszone są do samodzielnego radzenia sobie i zaczynają faktycznie więcej umieć, bardziej wierzą w swoje siły oraz kompetencje, a ich myślenie staje się bardziej bystre. W efekcie po jakimś czasie faktycznie wypadają lepiej w testach inteligencji niż te dzieci, o których nauczyciel był przekonany, że są mniej zdolne.
Wniosek jest bardzo prosty, musimy częściej wierzyć, że przytrafi się nam coś dobrego

Autor:

Oliwia Rączka